Hamarosan beköszönt a tavasz? / Stiže li nam proljeće?

Nemsokára vége a télnek! Legalábbis ezt az előrejelzést adta a barlangjából kibújó medve február 2-án, Gyertyaszentelő Boldogasszony napján.

A néphiedelem szerint ugyanis ezen a napon a medve kijön a barlangjából, és ha meglátja az árnyékát (vagyis szép, napos idő van), akkor megijed tőle, és visszamegy aludni, amiből arra következtettek, hogy újra hideg lesz. Ha viszont nincs árnyéka, akkor kint marad, mert tudja, hogy ez a tél utolsó próbálkozása, és hamarosan enyhül az idő.

Ha tehát Gyertyaszentelőkor jó idő van, akkor későn tavaszodik. Mondogatták is: Gyertyaszentelő napján „Inkább farkas ordítson be az ablakon, minthogy kisüssön a nap!”

Hihetünk-e a medvének?  Mindenesetre nagyon várjuk már a tavaszt!

Zimi je uskoro kraj! Takva je barem prognoza medvjeda prema pučkom vjerovanju.

Već tradicionalno, u našoj školi pred blagdan Svijećnice učenici donose svoje plišane medvjediće kako bismo na sami dan blagdana saznali kakvo nas vrijeme očekuje. Svijećnica se slavi 2. veljače. Prema narodnom vjerovanju medvjed na taj dan izlazi iz svoga brloga, a po njegovu se ponašanju može zaključiti hoće li zima još dugo trajati ili nam uskoro stiže proljeće. Ako je lijepo vrijeme i medvjed ugleda svoju sjenu, tada se uplaši i vraća se u brlog kako bi nastavio sa zimskim snom. To znači da je kraj zimskoga razdoblja još daleko. Ako zbog oblačnog vremena medvjed ne vidi svoju sjenu, ostaje vani što označava skori početak proljeća.

Veselimo se proljeću!

objavio: Administrator   datum: 7. 2. 2020.

« Travanj 2024 »