A horvát olimpiai nap megünneplése

A horvát olimpiai napot, amelynek ismert rövidítése a HOD, szeptember 10-én tartjuk, mert ezen a napon hozták létre a Horvát Olimpiai Bizottságot (horvátul: HOO), amely teljes jogú tagja a Nemzeti Olimpiai Bizottságok Szövetségének (angol rövidítéssel: ANOC).

Szerte az országban megünnepelik ezt a napot, ezzel is hirdetve a sport, az olimpiai játékok kiválósági elvének fontosságát az élet más területein is, az emberek közötti megértést, békét és szolidaritást.  Az olimpiai nap rendezvényei ösztönzőleg hatnak egyének és csoportok, sportegyesületek és szövetségek, alsó és felsőfokú iskolák, óvodák, járások, megyék, sport és rekreációs társaságok és még sokak sporttevékenységére.  Az olimpia nap megünneplői hagyományosan fehér pólót viselnek, amely a „barátság zászlaja”. Az olimpiai játékok lobogóján ugyanis fehér alapon az olimpiai jelkép, az egymásba fonódó öt karika látható. Az öt kontinenst jelképezi, akiket az olimpiai eszme egyesített, amíg a hat szín azokból áll össze, melyek minden nemzeti zászlón megjelennek jelen korunkban. Egyúttal jelképezi a tisztességes játék univerzalitását, a barátságot és a békét, amely az olimpiai játékok alapeszméje.

1894. június 23-án Pierre de Coubertin báró kezdeményezésére összeült Párizsban a „Kongresszus az olimpiai játékok felújítására”, amelyen elhatározták az olimpia eszme újjáélesztését. Ennek emlékére 1987 óta tartanak szerte a világon olimpiai napot.

Hrvatski olimpijski dan poznat pod skraćenim nazivom HOD, posvećen datumu utemeljenja HOO-a, 10. rujna, danas je opće prihvaćena manifestacija koja promiče važnost bavljenja sportskom aktivnošću, olimpijska načela izvrsnosti u svakom području, razumijevanje, mir i solidarnost među ljudima kao sastavnice olimpijskog djelovanja. Programom se jednako potiču pojedinci i skupine, sportske zajednice i udruge, škole i učilišta, vrtići, jedinice lokalne i područne samouprave, društva sportske rekreacije i drugi. Vanjska poveznica ove tradicionalne manifestacije proslave olimpizma je bijela majica “zastava  prijateljstva“. Naime, bijela podloga olimpijske zastave na kojoj je ucrtano pet krugova danas je opće prihvaćen olimpijski simbol univerzalnog fair playa, prijateljstva i mira.

objavio: Julianna Kosić   datum: 13. 9. 2017.

« Travanj 2024 »